Άνεμος ...νίκης στον Ταρλά | Η Καλλονή επικράτησε 1-0 της Κέρκυρας

• Δευτέρα, 20 Οκτωβρίου 2014 00:41

Υπό ισχυρούς ανέμους διεξήχθη μέσα στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης η μάχη της Καλλονής με την Κέρκυρα στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής Superleague ΟΠΑΠ 2014-2015 αναδεικνύοντας για άλλη μία φορά την Καλλονή σε νικήτρια με σκορ 1-0.

Η ομάδα του Γιάννη Ματζουράκη που συνέχισε το σερί νίκης μέσα στην έδρα της ξεκίνησε με ευνοϊκό άνεμο σημειώνοντας δύο πολύ καλές φάσεις ήδη από τα πρώτα λεπτά. Συγκεκριμένα στο 7’ ο Χουάνμα εκτέλεσε  σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να φεύγει μισό μέτρο επάνω από το δοκάρι του αντιπάλου. Επιπλέον στο 16’ ο Ναβάρο μπήκε από τα πλάγια και εξαπέλυσε σουτ με το αριστερό, ωστόσο, η μπάλα πέρασε ξυστά από το δοκάρι και έφυγε άουτ. Από το σημείο αυτό και μέχρι σχεδόν το τέλος του ημιχρόνου οι «Φαίακες» ανέβασαν ρυθμό και απείλησαν αρκετές φορές την εστία του γκόλκιπερ της Καλλονής Άντριου Χογκ.

Στο 40' άλλη μία καλή ευκαιρία έφερε την Καλλονή μία ανάσα πριν το γκολ με το φάουλ που κέρδισε ο Γιώργος Μανούσος και εκτέλεσε ο Λεοζίνιο. Όμως η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Σέτκους και έτσι οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με λευκή ισοπαλία.

Στην επανάληψη η Καλλονή βρέθηκε με κόντρα άνεμο. Η συνέχεια του ημιχρόνου έλαβε διστάσεις ντέρμπι με τις νησιωτικές ομάδες να πιέζουν εκατέρωθεν για το πολυπόθητο γκολ. Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του η ομάδα του Γιάννη Ματζουράκη βρέθηκε με 10 παίκτες όταν ο Νίκος Καλτσάς δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα (είχε δεχθεί την πρώτη στο α’ ημίχρονο) με αποτέλεσμα να αποβληθεί. Όμως οι Λέσβιοι στάθηκαν στο ύψος τους επιφυλάσσοντας στους περίπου 3000 φιλάθλους που είχαν κατακλύσει τις κερκίδες μία μεγάλη έκπληξη.

Στο 66’ ο Γιώργος Μανούσος κέρδισε φάουλ για την Καλλονή το οποίο εκτέλεσε ο Λεοζίνιο. Η μπάλα κατέληξε στον Ντάνιελ Αντέτζο ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 1-0. Από κει και έπειτα η Κέρκυρα πίεσε ακόμη εντονότερα με τους Λέσβιους να αντεπιτίθενται με επιπλέον φάσεις και τελικές προσπάθειες καταφέρνοντας να κλειδώσουν το σκορ στο 1-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
ΚΑΛΛΟΝΗ:
Χογκ, Αναστασιάδης, Βαλιός, Αντέτζο, Γιορέντε, Καλτσάς, Κεϊτά, Λεοζίνιο (82’ Πιπίνης), Μανούσος (82’ Μπαρέρα), Ναβάρο (88’Τσαμπούρης), Χουάνμα

ΚΕΡΚΥΡΑ: Σέτκους, Μαραγκός, Βενέτης, Ζορμπάς, Γκόμεζ, Καϊκούτ, Μπεν Σαμπάτ (73΄Ανδρεόπουλος), Καρντόζο (66’ Ρόχας), Κόντος (69’ Μπράντοβιτς), Περάλ Περιάν, Ντα Ενκαρνακάο

Σκόρερ: 65’ Αντέτζο

Αποβολή με δεύτερη κίτρινη στον Νίκο Καλτσά

Πρώτες δηλώσεις του προπονητή της Καλλονής Γιάννη Ματζουράκη

«Δεν έχω να πω πολλά. Χορταστική νίκη με φτωχό σκορ. Είμαστε ικανοποιημένοι που οι φίλαθλοι μας πήραν σήμερα άλλη μία χαρά», δήλωσε ο Γιάννης Ματζουράκης.

• Πηγή : aelk.gr