Δεν τα κατάφερε στα Πηγάδια | Ξάνθη–ΚΑΛΛΟΝΗ 2-1

• Τετάρτη, 03 Δεκεμβρίου 2014 22:49

Την ήττα με 2-1 γνώρισε η Καλλονή  στο SKODA Ξάνθη Arena από την Ξάνθη στο πλαίσιο της εξ αναβολής 6ης αγωνιστικής της Superleague ΟΠΑΠ.

Οι παίκτες της Καλλονής ,  μπήκαν «μουδιασμένοι» στον αγωνιστικό χώρο σε αντίθεση με τους γηπεδούχους οι οποίοι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης βγήκαν μαζικά στην επίθεση έχοντας μάλιστα και δοκάρι με τον Κλέιτον (έπειτα από εκπληκτική επέμβαση του Χογκ)πριν καν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό. Το σκορ για την Ξάνθη άνοιξε στο 13΄με σουτ του Σολτάνι λίγο μέσα από την μεγάλη περιοχή. Οκτώ λεπτά αργότερα η Ξάνθη κέρδισε πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Χρήστος Πιπίνης ο οποίος είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την Καλλονή με 10 παίκτες. Ο Κλέιτον ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών διπλασιάζοντας τα τέρματα για τους «Ακρίτες». Το 2-0 ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, η Καλλονή μας μπήκε στο γήπεδο ψάχνοντας το γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Χουάνμα πήρε την κεφαλιά «στρώνοντας» την μπάλα στον Στρατή Βαλιό ο οποίος την έσπρωξε με το δεξί στα δίχτυα μειώνοντας σε 2-1 στο 52΄.  Η συνέχεια της αναμέτρησης βρήκε τους γηπεδούχους να ισορροπούν το παιχνίδι έχοντας μάλιστα 2 δοκάρια ενώ η ομάδα μας με αριθμητικό μειονέκτημα από το 20΄ έχασε γρήγορα τις δυνάμεις της και δεν κατάφερε να βγει με αξιώσεις στην επίθεση για την ισοφάριση. Έτσι το 2-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης στα Πηγάδια.