Καλλονή: Πήρε το βαθμό στη Βέροια

• Σάββατο, 10 Ιανουαρίου 2015 19:33

Η Καλλονή  κατάφερε να αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας σε μία ακόμα εκτός έδρας αναμέτρηση. Αυτή τη φορά οι ποδοσφαιριστές του Γιάννη Ματζουράκη ήρθαν ισόπαλοι 1-1 με την ομάδα της Βέροιας στο παιχνίδι για την εξ αναβολής 11η αγωνιστική της Superleague ΟΠΑΠ. Τα γκολ πέτυχαν οι Καλτσάς (8΄) για την Βέροια και ο Χουάνμα στο 16΄ για την Καλλονή

Στο πρώτο ημίχρονο η Βέροια με τον αέρα της γηπεδούχου μπήκε στο παιχνίδι ψάχνοντας το γρήγορο τέρμα που θα την έφερνε σε θέση οδηγού. Μάλιστα στο 7΄ σε σουτ του Μπατιόν η μπάλα βρήκε στο ορίζοντιο δοκάρι του Χογκ και κατέληξε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, στο 80΄, σε μια ανυποψίαστη φάση στο χώρο του κέντρου ο Πολ Κειτά πιεζόμενος και με την «βοήθεια» του κακού αγωνιστικού χώρου θα χάσει την μπάλα, αποδέκτης θα γίνει ο Μπεν ο οποίος με σέντρα ακριβείας θα βρει τον Καλτσά που θα ανοίξει το σκορ για την Βέροια. Η Καλλονή ωστόσο είχε την ψυχραιμία και με τον Χουάνμα ο οποίος με δύο σουτ από πλάγια θέση είχε προειδοποιήσει θα σκοράρει. Ο Μίνγκας θα εκτελέσει κόρνερ, ο Αντέτζο θα πάρει την πρώτη κεφαλιά και ο Ισπανός φορ με δεύτερη ψηλοκρεμαστή θα νικήσει τον Καντιμοίρη και θα φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Στην εξέλιξη του ματς οι δύο ομάδες περιοριστήκαν σε παιχνίδι στη μεσαία γραμμή χωρίς ιδιαίτερες φάσεις εκατέρωθεν. Χαρακτηριστικό είναι πως το πρώτο ημίχρονο εκτός από την απόλυτη ισορροπία στο σκορ 1-1 έληξε και με απόλυτη ισορροπία (50-50) στον τομέα της κατοχής για τις δύο ομάδες.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καλλονή  μπήκε περισσότερο με το μυαλό στα μετόπισθεν η Βέροια είχε ένα πολύ δυνατό εικοσάλεπτο με φάσεις πρωταγωνιστής των οποίων ήταν κατά κύριο λόγο ο Μπεν. Ο Γιάννης Ματζουράκης ωστόσο κατάφερε με τις λύσεις από τον πάγκο, περνώντας στο παιχνίδι τον δραστήριο Ναβάρο, τον ταχύτατο Καμαρά (συμπλήρωσε τις 100 συμμετοχές στο ελληνικό πρωτάθλημα) και τον ικανό στο ψηλό παιχνίδι Μπαρέρα να ισορροπήσει το παιχνίδι και να δώσει ένα περισσότερο επιθετικό προσανατολισμό στην ομάδα ανεβάζοντας τους ποδοσφαιριστές πιο ψηλά.

Το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου ωστόσο δεν άλλαξε και έτσι η ομάδα μας πήρε σε ακόμη μία δύσκολη έδρα απέναντι σε μία από τις πιο παραγωγικές επιθέσεις του πρωταθλήματος τον βαθμό της ισοπαλίας.