Καλλονή ... για φίλημα !

• Κυριακή, 25 Αυγούστου 2013 22:08

Η Καλλονή είχε προειδοποιήσει στο φιλικό με τον ΠΑΟΚ, έδειξε τα δόντια της την 1η αγωνιστική με τον Ολυμπιακό και δάγκωσε τον Άρη στη 2η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ. Η ομάδα της Μυτιλήνης με γκολ του Αναστασιάδη στο 11ο λεπτό και του Γκαρσία στις καθυστερήσεις επικράτησε 2-0 στο «Κλεάνθης Βικελίδης» των «κίτρινων» και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην Σούπερ Λιγκ.

Ο Άρης ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού όμως  μόνο σε λίγες περιπτώσεις κατάφερε να γίνει απειλητικός για την εστία του Σιδεράκη ο οποίος κράτησε το μηδέν στο τετ α τετ του 38ου λεπτού.
Η Καλλονή από την άλλη είχε πλάνο στο παιχνίδι της και με μαέστρο και δημιουργό το Λεοζίνιο αξιοποίησε τις λίγες  ευκαιρίες που δημιούργησε σημειώνοντας μια ιστορική νίκη.

Τα αρχικά πλάνα
Ο Άρης ξεκίνησε το παιχνίδι με σύστημα 4-2-3-1, με το Διούδη στο τέρμα και τους Καραγκούνη, Τσουμάνη, Πουλίδο και Κύργια στην άμυνα. Στη μεσαία γραμμή ο Παπαδόπουλος με τον Έλσνερ σε ρόλο αμυντικών χαφ ο Ουντόντζι με τον Σταυρόπουλο στα άκρα αι ο Τάτος πίσω από τον «φουνταριστό» Μανιά.
Ο Γιάννης Ματζουράκης ξεκίνησε με την ενδεκάδα που έπαιξε και στο ΟΑΚΑ με τον Ολυμπιακό. Ο Σιδεράκης ήταν κάτω από τα δοκάρια και οι Αναστασιάδης, Λεάντρο, Χωριανόπολος και Ποντάν τετράδα στην άμυνα.
Σε ρόλο αμυντικού χαφ στη μεσαία γραμμή  ο Φαρία με το Μαρσέλο, με το Λεοζίνιο μπροστά τους και τους Γκαρσία και  Μανούσο στα άκρα με τον Καζάκη στην κορυφή της επίθεσης.

Άρης και Καλλονή διασταύρωσαν τα ξίφη τους για πρώτη φορά στην ιστορία τους με τις δύο ομάδες να ψάχνουν την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ, καθώς και οι δύο προέρχονταν από ήττες στην πρεμιέρα.
Οι κίτρινοι σκόνταψαν στη Ριζούπολη κόντρα στον Απόλλων Σμύρνης ενώ η ομάδα της Λέσβου τυπικά γηπεδούχος ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ.
Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα και στο πρώτο δεκάλεπτο απείλησε δύο φορές με τα σουτ του Έλσνερ στο 3' και το Ουντόντζι στο 5ο λεπτό.

Στο 11ο λεπτό όμως κόντρα στη ροή του παιχνιδιού  η Καλλονή κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ και να παγώσει το «Κλεάνθης Βικελίδης».
Ο Λεοζίνιο εκτέλεσε φαλτσαριστά φάουλ από δεξιά, ο Διούδης  έκανε κάκιστη έξοδο και ο Αναστασιάδης με κεφαλιά στην κενή εστία έγραψε το 0-1. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ της Καλλονής στη μεγάλη κατηγορία καθώς και το πρώτο γκολ του Αναστασιάδη στην καριέρα στην Σούπερ Λιγκ.

Το γκολ αυτό αποσυντόνισε τους παίκτες του Άρη που στη συνέχεια του παιχνιδιού και για περίπου 20 λεπτά προσπαθούσαν να απειλήσουν με σπασμωδικές κινήσεις .
Η Καλλονή κατάφερε να ισορροπήσει το ματς με το Λεοζίνιο ναείν αι ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων των Λέσβιων κυκλοφορόντας πολύ καλά την μπάλα και παγώνοντας το ρυθμό όταν χρειαζόταν.
Ουσιαστικά η πρώτη καλή ευκαιρία για τον Άρη ήρθε στο 38ο λεπτό όταν ο Σιδεράκης απέκρουσε το πλασέ του Μανιά στο τετ α τετ με τον επιθετικό των κίτρινων.

Στο 2ο ημίχρονο ο Άρης προσπάθησε να πιέσει για να φτάσει στην ισοφάριση και στο 57` ο Λεάντρο πρόλαβε την τελευταία στιγμή και έδιωξε την μπάλα πριν  ο Μανιάς κάνει την προβολή.
Στο 67ο λεπτό η Καλλονή έχασε την ευκαιρία του αγώνα ώστε να κάνει το 0-2 και να κλειδώσει τη νίκη. Ο Λεοζίνιο μπήκε από δεξιά σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Καζάκη ο οποίος με κεφαλιά την έστειλε άουτ από τα δύο μέτρα.

Μέχρι τη λήξη του ματς ο Άρης είχε ανούσια υπεροχή και έτσι οι νησιώτες εκμεταλλευόμενοι  τα κενά στην άμυνα του Άρη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Γκαρσία που σε κενή εστία διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Διαιτητής: Θάνος (Γρεβενών)
Κίτρινες : Διούδης, Τσουμάνης, Ουντότζι - Φαρία, Πίντο, Χωριανόπουλος