Νέα νίκη της Γέρας στο κατάμεστο Κλειστό της Νεάπολης

• Κυριακή, 21 Οκτωβρίου 2012 22:19

Τη δεύτερη μεγάλη νίκη της σε ισάριθμες αγωνιστικές στο 2ο όμιλο του νότου στη Γ' Εθνική, επικρατώντας του Μίλωνα στο κατάμεστο Κλειστό Γυμναστήριο της Νεάπολης με σκορ 64-53.

Η ομάδα του Γιώργου Καραμβάλη έπιασε κατά διαστήματα σπουδαία απόδοση και με όπλο της τη σφικτή άμυνα, εγκλώβισε το ιστορικό σωματείο της Νέας Σμύρνης και έφερε το ματς στα δικά της μέτρα.

Έχοντας έναν εκπληκτικό Τσολάκη, που πέτυχε 31 πόντους και τον Πάντσιο σε μεγάλα κέφια (17π) παρά τον τραυματισμό του, η Εlectronet Γέρα πήρε από το ξεκίνημα τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκε λίγο πριν το ημίχρονο ακόμα και με 18 πόντους διαφορά (28-10).

Σε εκείνο το σημείο ο Μίλωνας γύρισε την άμυνά του σε ζώνη, η ομάδα του Παπάδου δυσκολεύτηκε να βρει τρόπο να βάλει την μπάλα στο καλάθι και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να χάσει και την αυτοσυγκέντρωσή της στην άμυνα, με τον Μίλωνα να μειώνει στη λήξη του δεύτερου 10λεπτου σε 34-25.

Ωστόσο, οι παίκτες του Καραμβάλη μπήκαν αποφασισμένοι να διατηρήσουν την υπέρ τους διαφορά και το κατάφεραν, έχοντας τον Τσολάκη σε ρόλο εκτελεστή. Ο Μίλωνας, όσο κι αν προσπάθησε, δεν μπόρεσε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ, με αποτέλεσμα η κόρνα της γραμματείας στη λήξη του ματς να βρει τους Γεραγώτες με το ροζ φύλλο αγώνα, στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.