Πρώτη ήττα για την Καλλονή στην Τρίπολη

• Κυριακή, 21 Σεπτεμβρίου 2014 18:22

Δεν τα κατάφερε η Καλλονή  στο «Θ. Κολοκοτρώνης» γνωρίζοντας την πρώτη της φετινή ήττα στο πρωτάθλημα με 1-0 από τον Αστέρα Τρίπολης στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Superleague ΟΠΑΠ 2014-2015. Το γκολ για τους Αρκάδες πέτυχε ο Μάσα στο 3ο λεπτό.

Η ομάδα μας μπήκε άσχημα στο παιχνίδι δεχόμενη μόλις στο 3ο λεπτό ένα «κρύο» γκολ από τον Μάσα ο οποίος βρέθηκε μόνος τετ α τετ με τον Χογκ έπειτα από αδράνεια της αμυντικής  γραμμής  της ΑΕΛΚ και με το στήθος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας μας και έγραψε το 1-0. Ακολούθησε ένα δεκάλεπτο όπου οι ποδοσφαιριστές του Αστέρα πίεσαν για ένα δεύτερο τέρμα.  Από το 10ο λεπτό και μετά η Καλλονή ισορρόπησε το παιχνίδι με τους ποδοσφαιριστές της ωστόσο να μην καταφέρνουν να δημιουργήσουν την κλασική ευκαιρία αν και κατά διαστήματα είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας στο χώρο του κέντρου. Το 1-0 ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Αρκάδες μπήκαν και πάλι επιθετικά στο παιχνίδι και πολιόρκησαν για περίπου 10 λεπτά τα καρέ της Καλλονής και με τον Μάσα από τα δεξιά λίγο έλειψε να πετύχουν και δεύτερο γκολ. Μετά την πολιορκία του Αστέρα η ΑΕΛΚ  μετατόπισε στο χώρο του κέντρου το παιχνίδι ψάχνοντας να δημιουργήσει την ευκαιρία για την ισοφάριση. Ωστόσο ούτε το σουτ του Χουάνμα στο 54΄ ούτε η κλασική ευκαιρία του Κύπρου στο 87΄ ο οποίος έστειλε με σουτ την μπάλα ψηλά άουτ μετουσιώθηκαν σε γκολ με το σκορ να παραμένει στο 1-0 για τον Αστέρα και με την Καλλονή  να γνωρίζει την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι δηλώσεις του Γιάννη Ματζουράκη αμέσως μετά τη λήξη της αναμέτρησης:

«Στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα δε διεκδικήσαμε τίποτα. Όμως θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι στο δεύτερο ημίχρονο από τις μεγάλες ευκαιρίες των Χουάνμα και Κύπρου».