Βαριά ήττα για την Καλλονή

• Κυριακή, 20 Οκτωβρίου 2013 21:17

Την ήττα γνώρισε η Καλλονή  με 5-1 στον εντός έδρας αγώνα που διεξήχθη στο «Κλ.Βικελίδης» κόντρα στην Skoda Ξάνθη.

Η ομάδα του Γιάννη Ματζουράκη, ο οποίος παρακολούθησε το ματς από τις κερκίδες λόγω της ποινής που του επεβλήθη, ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι και είχε την ευκαιρία να προηγηθεί  από τα πρώτα λεπτά με σουτ των Μαρσέλο και Χουάνλου. Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Σολάρι έπειτα από σέντρα βρέθηκε αφύλαχτος στο κέντρο της άμυνας και με κεφαλιά έκανε το 0-1 για τη Skoda Ξάνθη.  Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα  στο 32’ ο Σολτάνι μετά από σέντρα από τα δεξιά έστειλε με καρφωτή κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα διπλασιάζοντας τα γκολ για την ομάδα του. Ωστόσο η  ΑΕΛΚ δεν έχασε το ρυθμό της και αυτό που δεν κατάφερε στις προηγούμενες ευκαιρίες της το έκανε με το Marcelo στο 41’. Ο Βραζιλιάνος μέσος  έπειτα από εκτέλεση φάουλ του συμπατριώτη του Λεοζίνιο βγήκε πρώτος στη μπάλα και με κεφαλιά μείωσε σε 1-2. Και ενώ όλα έδειχναν ότι αυτό θα ήταν το σκορ του ημιχρόνου ο Σολτάνι σε μία αντεπίθεση από τα αριστερά  έβγαλε πάσα στο Σολάρι ο οποίος χωρίς δυσκολία διαμόρφωσε  το 1-3.
Στο 54’η Ξάνθη χτύπησε ξανά με το δίδυμο Σολάρι- Σολτάνι. Αυτή τη φορά ο Σολάρι έβγαλε παράλληλη μπαλιά στο Σολτάνι και εκείνος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-4. Από εκείνο το λεπτό και μετά δεν υπήρξαν αξιοσημείωτες φάσεις με την Καλλονή μας να προσπαθεί κυρίως από τα πλάγια να βρει κενούς διαδρόμους για να φτάσει στο γκολ.  Ωστόσο στην εκπνοή του παιχνιδιού και συγκεκριμένα στο 92’ ο Solari έκανε το 5-1 για την Ξάνθη το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Συνθέσεις:
ΚΑΛΛΟΝΗ: Σιδεράκης, Αναστασιάδης, Gasic (58’ Χωριανόπουλος), Leandro, Podany, Marcelo, Σιλιγαρδάκης (58’ Αγρίτης), Leozinho, Juanlu (66’Γάλας), Garcia, Καζάκης

Skoda Ξάνθη: Ζαρόπουλος, Mucuana, Γούτας, Estrada (63’Βασιλακάκης), Φλίσκας, Μπαξεβανίδης, Βάλλας, Soltani, Die(73’ Josemi), Solari, Calvo (84’Ράνος)

Σκόρερ: (41΄ Marcelo/ 24΄,45, 92’ Solari, 32΄,54’ Soltani)