Σημαντική νίκη για την ΑΕΛΚ | Τη λύση έδωσε ο Μανούσος!

• Κυριακή, 14 Απριλίου 2013 19:02

Άφησε πίσω της την ήττα από την Δόξα Δράμας, πίεσε και τελικά κατάφερε να πάρει την νίκη η Καλλονή στο σημερινό ματς κόντρα στην Καβάλα. Ο Γιώργος Μανούσος "πήρε την κατάσταση στα χέρια του" και σκόραρε δύο φορές στο τέρμα του Τιγγιρίδη.

Στο πρώτο ημίχρονο, αν και η ΑΕΛΚ έδειχνε να κυριαρχεί στο γήπεδο, δεν δημιουργήθηκε κάποια αξιόλογη φάση και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Στο δεύτερο μέρος, η Καλλονή έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της με δυνατό σουτ του Λαμπρόπουλου στο 48' το οποίο τράνταξε τα δοκάρια του Τιγγιρίδη, ενώ 4 λεπτά αργότερα μετά από σέντρα του ίδιου, ο Μανούσος έκανε το 1-0 στέλνοντας μέσα από την μικρή περιοχή την μπάλα στα δίχτυα. Στο 57' λίγο έλειψε να γίνει το 2-0 όταν μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Λεοζίνιο, ο Μαρσέλο είχε την ευκαιρία να σκοράρει, όμως η κεφαλιά του, έστειλε την μπάλα άουτ.

Αυτό όμως που δεν κατάφερε να κάνει ο Μαρσέλο το έκανε στο 71' και πάλι ο Μανούσος, με ένα πολύ όμορφο σουτ μέσα από την περιοχή, το οποίο κατέληξε εκεί που ο Τιγγιρίδης δεν μπορούσε να κάνει τίποτα για να το αποκρούσει! Η Καβάλα μείωσε σε 2-1 στο 78' με σουτ του Ντόση το οποίο κατέληξε στα δίχτυα, περνώντας κάτω από τα πόδια του Σιδεράκη. Στο 91', οι Αργονάυτες, έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάρηση, όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΛΚ κράτησε το 2-1 με μια πολύ εντυπωσιακή επέμβαση.

Η Καλλονή μετά και τον σημερινό της αγώνα βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 53 βαθμούς και παραμένει στο παιχνίδι των μπαράζ. Ο επόμενος αγώνας για τους Μυτιληνιούς θα ε΄ναι εκτός έδρας, κόντρα στον Βύζαντα Μεγάρων την επόμενη Κυριακή.

Συνθέσεις Ομάδων

ΑΕΛΚ: Σιδεράκης, Κώτσιος, Βαλιός (37' λ.τ Μαρσέλο), Λαμπρόπουλος, Κριπιντίρης, Σιλιγαρδάκης, Χωριανόπουλος, Λεοζίνιο, Μανούσος, Ντιμπαλά (75' Γάλας), Βλαστέλλης (53' Μανουσάκης).
ΚΑΒΑΛΑ: Τιγγιρίδης, Κοτίτσας (79' Θεοδωρίδης), Καζαντζίδης, Μαραγκός, Παγώνης (75' Ντόσης), Ρεβυθόπουλος, Πλιάγκας, Κάργας, Χλωρός, Τσομπανόπουλος, Παπαδόπουλος (70' Ντομί).

• Κείμενο : Στεφανία Ελευθερίου