Σπουδαία νίκη μέσα στο Καυτανζόγλειο η ΑΕΛΚ

• Κυριακή, 07 Απριλίου 2013 22:15

Την τρίτη της εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε η ΑΕΛ Καλλονής σήμερα στο Καυτανζόγλειο Στάδιο στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον Ηρακλή. Οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ έκαναν ένα μεγάλο παιχνίδι απέναντι στον "Γηραιό" και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στο 35' με γκολ του Μανούσου.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν δυνατά στο γήπεδο, όμως οι επιθετικές διαθέσεις τους δεν έφεραν αποτέλεσμα αφού το αμυντικό παιχνίδι της ΑΕΛΚ δεν τους έδωσε την ευκαιρία να κάνουν την μεγάλη φάση. Αντίθετα η Καλλονή, εκμεταλλευόμενη τις κόντρα επιθέσεις της, σημείωσε στο 35' το 1-0 με σκόρερ τον Μανούσο, μετά από μπαλιά του Γάλα, ενώ ένα μόλις λεπτό αργότερα ο Λεοζίνιο έχασε μεγάλη ευκαιρία να γράψει το 2-0 με μακρινό σουτ, το οποίο όμως απέκρουσε -με δυσκολία- ο Χουάντερσον. Στο 39' ο Μανούσος δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή μετά από σέντρα του Κάντζι και λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, στο 42' ο Λεοζίνιο έστειλε την μπάλα λίγο πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Ηρακλής στο δεύτερο ημίχρονο πίεσε ακόμα περισσότερο, ωστόσο στο 47' το δυνατό σουτ του Ουκάρ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και με δεύτερη προσπάθεια ο Κιρόφσκι δεν κατάφερε να τη στείλει στα δίχτυα. Στο 50', ο Ουκάρ προσπάθησε και πάλι με σουτ μέσα απ΄την περιοχή,  όμως ο Σιδεράκης μπλόκαρε επιτυχώς, ενώ στο 65' το σουτ του Σουλίδη έφυγε άουτ. Στο 71' οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι και για ανατροπή του Χ. Παληγεώργου, όμως ο διαιτητής έδωσε συνέχεια στο ματς.

Η καλύτερη στιγμή της Καλλονής στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 83', όταν ο Κάντζι έκανε το ένα δύο με τον  Ντιμπαλά, ο οποίος έκανε το πλασέ, στέλνωντας όμως την μπάλα πάνω από το δοκάρι.

Μετά την νίκη της αυτή η Καλλονή βρίσκεται πλέον στην 6η θέση στην βαθμολογική κατάταξη και μπορούμε να πούμε πως βάζει πλώρη για την απευθείας άνοδο, με 4 βαθμούς να την χωρίζουν απο τον 3ο Εργοτέλη. Επόμενος αγώνας για την ΑΕΛΚ, και πάλι εκτός έδρας,  την Τετάρτη 10/4 κόντρα στην Δόξα Δράμας.

Συνθέσεις Ομάδων

Ηρακλής (Γιάννης Χατζηνικολάου): Χουάντερσον, Σαββίδης, Σουλίδης, Ουκάρ, Παληγεώργος Γ., Λόπεθ (53' Ισαάκ), Στεφανίδης (46' Φερνάντεζ), Παληγεώργος Χ., Βαγγελόπουλος, Γεωργίου (53' Τσερκέζος), Κιρόφσκι.

ΑΕΛΚ (Μπάμπης Τεννές): Σιδεράκης, Κώτσιος, Αναστασιάδης, Γάλας, Λαμπρόπουλος, Μαρσέλο, Μανούσος, Λεοζίνιο (87' Βάλιος), Σιλιγαρδάκης (75' Κριπιντίρης), Χωριανόπουλος (51' Ντιμπαλά), Κάντζι.

• Κείμενο : Στεφανία Ελευθερίου
Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Μπάσκετ: Οδυνηρή ήττα της Γέρας στη Σάμο